Δέκα μικροί… Μήτσιοι στο Καλλονή – ΠΑΟΚ. Πήγε να φύγει ο ΠΑΟΚ

paok

Σε διαιτητική παρωδία εξελίχθηκε η αναμέτρηση της Καλλονής με τον ΠΑΟΚ (1-2) για την 18η αγωνιστική της Super League, σύμφωνα με τον κριτή διαιτησίας του Master Ref, Κώστα Ακρίδα.

Tο γκολ της Καλλονής στο 7΄ με τον Καλτσά είναι κανονικότατο, ωστόσο στην συνέχεια ο διαιτητής Μήτσιος θα έπρεπε να έχει δώσει πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ σε φάση όπου παίκτης των γηπεδούχων βάζει το πόδι του και ανατρέπει καθαρά τον αντίπαλο, ενώ πέναλτι υπήρξε και υπέρ της Καλλονής, πάλι για αντικανονικό μαρκάρισμα, που δεν υποδείχθηκε.

Στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης ο διαιτητής απέβαλε τον Κάτσε, με τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ να γίνονται έξω φρενών. Ο Αλβανός μέσος φαίνεται να λέει κάποια… γαλλικά στον Μήτσιο, μετά τη μονομαχία με τον Αντέγιο, και αμέσως μετά ο διαιτήτης τον αποβάλλει με απ” ευθείας κόκκινη κάρτα. «Ωστόσο πριν την κόκκινη υπήρξε φάουλ στον άσο του ΠΑΟΚ από τον Αντέγιο έξω από την περιοχή που κακώς δεν υπέδειξε ο διαιτητής», ήταν το σχόλιο του Κ. Ακρίδα.

Δευτερόλεπτα αργότερα, ο μισός πάγκος του ΠΑΟΚ έφυγε αλλά με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων τα πνεύματα ηρέμησαν και τελικά το παιχνίδι ύστερα από πέντε λεπτά ξεκίνησε ξανά.

Αυτός που πρωταγωνίστησε στο να ηρεμήσει η κατάσταση ήταν ο προπονητής των τερματοφυλάκων, Απόστολος Τερζής.

Ο Άγγελος Αναστασιάδης φάνηκε στο βίντεο να διώχνει τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ, ενώ λίγο αργότερα συγκράτησε τον εξαγριωμένο Δημήτρη Παπαδόπουλο ο οποίος είδε την κίτρινη κάρτα του διαιτητή.

Στο 86΄ ο ΠΑΟΚ ζήτησε πέναλτι που δεν υπήρχε.

«Συμπερασματικά ο διαιτητής Μήτσιος έχασε τον έλεγχο του ματς εξ΄ αρχής, φάνηκε να μην έχει την απαιτούμενη ψυχολογία για να διευθύνει μια τέτοια αναμέτρηση και έδειξε να βρίσκεται εκτός γηπέδου με πολλές λανθασμένες υποδείξεις φάουλ και για τις δύο ομάδες», υπογραμμίζει ο Κ. Ακρίδας.